Навчальна програма з ССР
1-й ступінь
1-й модуль. Введення в системно-феноменологічну психотерапію та системні розстановки. Огляд історії методу. Міфи і реальність феноменологічного методу. Визначення та функціонування систем. Генограма і формування гіпотез. Феномен замісника та сприйняття. Пояснювальні моделі.
2-й модуль. Об’єктні відносини: батьківські, батьківсько-дитячі і сіблінгів. Прихильність. Системні переплетення і рішення. Перерваний рух любові. Партнерство та порушення порядку між батьками і дітьми. Розрізнення первинних, вторинних і перейнятих почуттів, функція особистої/колективної совісті.
3-й модуль. Чоловік і жінка. Фундамент партнерства. Умови створення хороших відносин. Прогресивний порядок і комплексні відносини в парі. Неусвідомлювані зв’язки. Кризи і шляхи вирішення. Любовні трикутники. Межі свободи.
Після кожного модуля по дві практики.
2-й ступінь
1-й модуль. Порядок проведення сімейної розстановки. Системне мислення. Контексти і процеси. Порядки допомоги. Терапевтична позиція. Перенесення, контрперенос і опір. Побудова і інтервенції в розстановці, ритуали і фрази. Феноменологічна перспектива на відміну від інших методів терапії/консультування. Картографія (основи читання поля).
2-й модуль. Особливості роботи дитячо-батьківських конструктів і парних відносин. Любов, що зв’язує, та переплетіння. Системні переплетення. Ідентифікації. Заміщення. Совість як орган рівноваги у відносинах. Любов, що звільнює. Особливі динаміки в сімейних системах (клаптева сім’я, усиновлення, діти з поведінкою, що відхиляється і т.д.), вина, динаміки між жертвою і агресором.
3-й модуль. Робота з симптомом. Значення симптому. Хвороба і симптом як покажчик. Основні динаміки і терапевтичні особливості симптомних розстановок. Динаміки при психосоматичних і психіатричних захворюваннях. Робота з залежностями.
4-й модуль. Цілісність родової системи. Життя або смерть. Важкі долі. Таємниці. Горе і скорбота. Завершення відносин з померлими.
5-й модуль. Теорія і практика різних форм розстановок. Класична сімейна/організаційна розстановка, порухи душі/духу, структурна розстановка, симптомна розстановка, аутопоетічна розстановка, розстановка в індивідуальному сеттинзі – з символами і в уяві, прихована розстановка. Особливі теми, специфічні запити і формати розстановочної роботи. Застосування СР в різних сеттінгах: індивідуальної терапії, в роботі з парами.
Після кожного модуля по дві практики (16 годин)
3-й ступінь. Підвищення кваліфікації (спеціалізація)
Включає 6 модулів і по 24 години груп практики після кожного модуля по:
«Структурним розстановкам»,
«Симптомним розстановкам»,
«Роботі з парами»,
«Робота методом розстановок в індивідуальному консультуванні»,
«Розстановки снів і казкових сюжетів» та інших тематичних вузьких спеціалізацій.
В цілому програма займає 360 годин:
144 години теорії за обраним напрямом спеціалізації;
144 години практичних занять з опрацюванням досліджуваних тем після кожного модуля;
72 години підсумкові роботи і супервізії.
Після закінчення з-го ступеня програми по СФТКіСР студент здає підсумкову роботу і сертифікаційну супервизию з присвоєнням кваліфікації.